Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi szczypiorizka z miasteczka Tarnowskie Góry-Strzybnica. Mam przejechane 21017.65 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.52 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 365 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy szczypiorizka.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 51.10km
  • Czas 03:22
  • VAVG 15.18km/h
  • Sprzęt Velli
  • Aktywność Jazda na rowerze

Chorwacja dzień piąty

Środa, 29 kwietnia 2026 · dodano: 08.05.2026 | Komentarze 7

To była najdłuższa trasa na całym wyjeździe. Start w Korčuli, a następnie północnym wybrzeżem, powoli zmierzaliśmy na zachodnie wybrzeże wyspy do miasta Vela Luka. Po drodze mijaliśmy między innymi takie miejscowości jak: Žrnovo, Pupnat, Smokvica, Blato. Trasa charakteryzowała się krótkimi i ostrymi podjazdami, a następnie zróżnicowanymi zjazdami. Było też sporo odcinków szutrowych- różnej jakości. W dodatku dzień był wietrzny, nie ułatwiał jazdy, czasami miałam wrażenie, że stoję w miejscu.
zdjęcie z rąsi
zdjęcie z rąsi © szczypiorizka

fotka na szybcika
fotka na szybcika © szczypiorizka

Oprócz murali, zdarzały się też i inne piękne widoki, które w miarę możliwości ja, albo inni członkowie wyjazdu uwieczniali (*część zdjęć całego cyklu chorwackiego nie jest mojego autorstwa).
na trasie
na trasie © szczypiorizka

stocznia w Blato, Korčula
stocznia w Blato, Korčula © szczypiorizka

Złapanie jakiego muralu podczas jazdy nie należało do najłatwiejszych. Z jednej strony jazda rowerem w zmienno-trudnych warunkach, obserwowanie innych uczestników/ przewodnika by się po drodze gdzieś nie zgubić, podziwianie widoków, a zarazem spoglądanie we wszelakie dziwne zakątki (nie zawsze ciekawe na pierwszy rzut oka), z myślą, że coś tam się znajdzie zamalowanego. Czasami coś ciekawego dostrzegłam do sfotografowania, ale ze względów między innymi bezpieczeństwa, nie zatrzymywałam się tylko jechałam dalej.
na trasie
na trasie © szczypiorizka

Vela Luka
Vela Luka © szczypiorizka

Silny wiatr spowodował, że kapitan Labradora zdecydował się od razu po zakończeniu naszej wycieczki popłynąć na wyspę Hvar. Pierwotnie mieliśmy nocować w porcie w Vela Luka.
Dzięki temu mieliśmy okazję zwiedzić kolejne ładne miasto- Hvar.

Hvar
Hvar © szczypiorizka

panorama Hvaru
panorama Hvaru © szczypiorizka

Hvar
Hvar © szczypiorizka

W mieście tym znajduje się tak zwana Twierdza Hiszpańska. Część uczestników postanowiła ją zwiedzić, niestety nie wszystkim się udało. Sporo schodów 😛 i zbyt późne wyjście na ląd spowodowało, że ja wraz z paroma osobami weszliśmy na szczyt wzgórza jakieś 5 minut po ostatnim możliwym wejściu na teren twierdzy. Na szczęście wokół twierdzy był ładny park, gdzie mogliśmy również podziwiać panoramę miasta.
Wyspy Paklińskie
Wyspy Paklińskie © szczypiorizka

panorama na Hvar
panorama na Hvar © szczypiorizka

wejdź do swojej kajuty po kilku głębszych xD
wejdź do swojej kajuty po kilku głębszych xD © szczypiorizka

Nie chcieliśmy opuszczać tak malowniczego zakątka miasta, ale z drugiej strony, widok na ciekawe, małe uliczki zachęcał do eksploracji.
Katedra św. Szczepana w Hvarze
Katedra św. Szczepana w Hvarze © szczypiorizka

Ponownie udało mi się złapać patriotyczny mural, nawiązujący do wojny z lat 90. XX wieku.
Toni Petrić- uczestnik wojny
Toni Petrić- uczestnik wojny © szczypiorizka

patriotyczny mural
patriotyczny mural © szczypiorizka

Wieczorem twierdza prezentowała się równie okazale jak za dnia.
Twierdza Španjola
Twierdza Španjola © szczypiorizka


Kategoria Chorwacja



Komentarze
Kolzwer205
| 11:25 sobota, 16 maja 2026 | linkuj Te widoki i architektura tworzą przyjemny klimat ;)
Roadrunner1984
| 22:40 wtorek, 12 maja 2026 | linkuj Ale jaja 😄😉
wowa113
| 12:16 poniedziałek, 11 maja 2026 | linkuj Klimatyczne te miasteczka a że wiaterek zatrzymywał, no cóż każdy dodatkowy postój to okazja do podziwianie bo jest co :)
szczypiorizka
| 20:30 niedziela, 10 maja 2026 | linkuj Roadrunner1984 to przechodzenie przez różne pokłady było czasem zabawne, raz był taki "tu jest jakby luksusowo" że przechodziło się środkiem i nagle się stawało przed połyskującą czarną ścianą, lekkie zdziwienie co teraz jak to obejść, żeby nie wejść komuś "na chatę" xD zwykle to z zewnątrz, dookoła się chodziło.
Marecki Hvar to bardzo ładne miasto, podobało mi się, my tam siedzieliśmy chyba z dobre 20 minut i nawet szło dostrzec Włochy. Bez kitu, sprawdzałam na mapie czy widzę jakieś wyspy chorwackie a to były włoskie góry :D
mallutky bardzo mi się podobały, ciągle się powtarzam, ale naprawdę przypominały mi Toskanię i Umbrię.
mallutky
| 18:52 niedziela, 10 maja 2026 | linkuj Klimatyczna są te Chorwackie miasteczka
Marecki
| 18:00 niedziela, 10 maja 2026 | linkuj Panorama Hvaru rewelka. Świetna fotorelacja.
Roadrunner1984
| 13:44 sobota, 9 maja 2026 | linkuj Jak zwykle foty rewelacja 🤩📸📸
Widać tą stromiznę między wodą a miejscem fotografowania miasteczka
Jak ktoś nie ma auta to z zakupami średnio to widzę 😉😉
To z tymi łajbami wygląda tak ze żeby dostać się na przystań trzeba przejść przez pozostałe trzy🤔, bądź teraz wstawiona i jak piszesz wróć do siebie na pokład 🤣
Super że towarzyszą Ci na trasie murale 😁💪
Pozdrawiam Serdecznie i dziękujemy za kolejny wpis twojego utlopu
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa dniau
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]